Print Friendly



Winners of SLA Spatial Challenge 2010

Date: Wednesday, 28 July 2010
Venue: Republic Polytechnic
Guest of Honor: Associate Professor Ho Peng Kee, Senior Minister of State for Law and Home Affairs

Category: Tertiary

Champion Team:

National University of Singapore - Team O
Team Members:
  • Chan Shui Lian Isabelle
  • Namira Bte Mohamed
  • Zheng Hui Grace

1st Runner-up:

National University of Singapore - W(ii)
Team Members:

  • Wong Rui Qing Rachel
  • Wong Yong Jian

2nd Runner-up:

Temasek Polytechnic - Team Temasek
Team Members:

  • Sean Navin
  • Bryan Lim
  • Elicia Lau Anqi
  • Ng Wan Yee

Special Prizes

Category

Team

School

Most Innovative Project

W(ii)

National University of Singapore

Best Use of GIS

Stars Run in the Night

National University of Singapore

Best Data Collection

OTT

Singapore Polytechnic

Best Presentation

Team Temasek

Temasek Polytechnic

Best Paper

Team O

National University of Singapore

Potential Business Product and Service

Eric & Kenneth

National University of Singapore

Best Exhibition Booth

DataBee

Nanyang Polytechnic


Participating School

Topic

1. Nanyang Polytechnic - DataBee

How-Can-I-Reach There?

2. Nanyang Polytechnic - The NYP Rangers

Development of a Campus Navigation System

3. Ngee Ann Polytechnic - Team Ngee Ann

State Lands for Community Use

4. National University of Singapore - Absolut GIS

PPGIS and Estate Management in NUS

5. National University of Singapore - Eric & Kenneth

Innovation in Integration: Decision-Making in Housing Selection

6. National University of Singapore - I’m a PC

Public Services Geospatial Analysis Tool

7. National University of Singapore - Stars Run In the Night

Use of GIS in the Analysis of Sports Retail Establishment in the City

8. National University of Singapore - Team-O

Site Suitability Analysis of Social Day Care Centres for the Elderly in Singapore

9. National University of Singapore - W(ii)

Examining the Solar Potential of Rooftops in Singapore using GIS

10. National University of Singapore - 2 Guys, 2 Gals & A Project

Using GIS to help Real Estate Developers

11. Singapore Management University - EZLink

GeoBizSearch

12. Singapore Management University - FYO

MindTool

13. Singapore Management University - geOnEarth

Intelligent Property Analysis System (iPAS)

14. Singapore Management University - Spatio-crat

SpatialComm

15. Singapore Management University - Veda

Spatial Temporal Demand for Taxi Stands

16. Singapore Polytechnic - OTT

Handy Tree Monitoring Device

17. Singapore Polytechnic - SPURS

Inventory of Equipment among Community Centres (Northern Part of Singapore)

18. Singapore Polytechnic - Team SP

MOE – Best Meeting Venue

19. Singapore Polytechnic - WITV

Yishun Bus Ride

20. Temasek Polytechnic - TakeItEasy

HDB Price Hunter

21. Temasek Polytechnic - Team Temasek

Maximising Use of Various Community Sites


Category: Pre-University

Champion Team:

Pioneer Junior College - Pioneer Three
Team Members:

  • Lester Koh Kit Shane
  • Tita Hariana Binti Ismail
  • Ng Yuna Vivian
  • Ong Pornchai Jimmy
  • Nur Hisyam B Abdul Nasser
Teachers : Ms Tan Mei Li Jasmine
  : Mr Mohamed Osman Rahamat

1st Runner-up:

NUS High School – The Geog Class
Team Members:
  • Aaron Ong Chee How
  • Darren Goh Chin Teck
  • Movin S/O Nyanasengeran
  • Brenda Tan Yue Lin
Teacher: Ms Canice Chua

2nd Runner-up:

Millennia Institute – MI Team
Team Members:

  • Bjorn Liu Jie Yong
  • Jonathan Eduard Lim
  • Szymon Gwozdz
  • Shawn Loo Bing Huang
  • Muhammad Izzuddin B Azriludin

Teacher: Ms Hong Xiaohui

Category

Team

School

Most Innovative Project

Apollo

Hwa Chong Institution

Best Use of GIS

Pioneer Three

 Pioneer Junior College

Best Data Collection

Team Splat 

Raffles Institution (Junior College) 

Best Presentation

Best Classmates

St Andrew Junior College

Best Paper

DHS Team 2

Dunman High School

Potential Business Product and Service

Raffles Owl

Raffles Institution (Junior College)

Best Exhibition Booth

Best Classmates

St Andrew Junior College


Participating School

Topic

1. Anglo Chinese Junior College - 5!MAP

ARTS: Are (You) Ready to Shine?

2. Dunman High School - Team 1

Topic: Envisioning Identity and Development of Harbourfront Area

3. Dunman High School - Team 2

Topic: Two Green Wheels

4. Hwa Chong Institution (College Section) - Apollo

Sunny Side Up Singapore

5. Hwa Chong Institution (College Section) - Colour Pencils

Topic: Colouring our Skies

6. Millennia Institute - MI Team

Managing Sustainable Living for our Generation Next: An integrated study of the level of effectiveness of sky gardens in reducing the air temperature of residential buildings via the use of Geographic Information System

7. National Junior College - NJneers!

A Country of Diversity: An Analysis of the Varying Tastes of Consumers in Singapore

8. NUS High School of Mathematics & Science - The Geog Class

Design and Optimization of Bicycle Networks in the City and Heartlands of Singapore

9. Pioneer Junior College - Pioneer Three

Petrol Station Fire Hazards and Response Route in Choa Chu Kang

10. Raffles Institution (Junior College) - Raffles Owl

Reimagining Harbourfront

11. Raffles Institution (Junior College) - Team Splat

Connecting Bishan – The Two-Wheeled Challenge

12. River Valley High School - Team 1

Down-Town-South

13. River Valley High School - Team 2

Understanding Urban Heat Island Effect in Singapore

14. St Andrew's Junior College - Best Classmates

Flood…Flood? FLOOD!

15. Yishun Junior College - Team YJC

Spots for Sports




Top Back to Top


Winners of SLA Spatial Challenge 2009

Date: Friday, 24 April 2009
Venue: Singapore Management University
Guest of Honor: Mr Greg Seow (Chairman, Singapore Land Authority)

Champion Team:

Pioneer Junior College - Pioneer Two
Team Members:

  • Abdullah Zaidani B Alim
  • Chen Yiji
  • Chua Wee How
  • Kum Suning
  • Seah Yixin

Teacher: Mr Mohamed Osman Rahamat (Osman)

1st Runner Up:

National Junior College - Hillcrest Humans
Team Members

  • Chua Ching Ling Pamela
  • Lo Kung Yin
  • Michael Kevin Wiratama Djohah
  • Phang Wei Qiang
  • Tan Hua Chong Edwin

Teacher: Mr Kavitha Annadhurai

2nd Runner Up:

Millennia Institute - Team A
Team Members

  • Cheung Xin Yi
  • Khairunnisa Bte Jalil
  • Mok Jiazhen Brian
  • Tan Yong Quan
  • Toh Yi Lin Eleen
Teacher: Ms Hong Xiaohui

Special Prizes

Category

School

Best Use of GIS

Pioneer Junior College

Most Innovative Project

Anglo-Chinese Junior College

Best Data Collection

Hwa Chong Institution - Team A

Best Designed Booth

Millennia Institute – Team A



Participating Schools

Topic

1. Anglo-Chinese Junior College

Please Stray Away

2. Dunman High School Team A

Proposal For Teachers’ Clubhouse

3. Dunman High School Team B

Community for Teachers

4. Hwa Chong Institution (College Section) Team A

Bus Service Availability in Bukit Panjang

5. Hwa Chong Institution (College Section) Team B

Old? Oh!

6.Millennia Institute Team A

Marked Spatial Distribution of Bush Fire in Singapore

7.Millennia Institute Team B

Team B: To Site a New MOE Training Centre using GIS

8. National Junior College

Light Rail for Jurong Lakeside and Gateway

9. NUS High School of Mathematics & Science

Old Folks, Disabled Clinics?

10. Pioneer Junior College

Hotspots for Fire Outbreak in Choa Chu Kang

11. Raffles Institution (Junior College)

The Accessibility of Halal Food Courts in the Heartlands

12. River Valley High School Team A

Paws and Paradise

13. River Valley High School Team B

Homes? All mapped out!

14. St. Andrew’s Junior College

Sports On!

15. Tampines Junior College Team A

The Ubin Appraisal

16. Tampines Junior College Team B

FUNtosa, Relive!

17. Yishun Junior College

Help The Extreme Ends!




Top Back to Top


Winners of SLA Spatial Challenge 2008

Champion Team

Raffles Junior College - Raffles Group 1
Team Members:

  • Fransisco Chandra
  • Goh Zhuang Yi
  • Hu Ching
  • Muhammad Mohamed Farid
  • Ng Yong Jing

Teacher: Ms Law Seow Li

1st Runner Up:

Millennia Institute – Team 2
Team Members:

  • Lam Kar Yee
  • Phua Kai’er Keith
  • Sabrina Banu bte Mohammed
  • Wong Ai Wen Grace
  • Yus Handry B Mohamed Jali

Teacher: Ms Hong Xiaohui

2nd Runner Up:

NUS High School –“03:05”
Team Members:

  • Ang Chern-mao Kegan
  • Carissa Mei Ling Loh
  • Chua Wenting Stephanie
  • Foo Wan Yun Mirabella Ann
  • Wong Jia Jun
Teacher: Ms Canice Chua

Special Prizes

Category

School

Most Innovative Project

Pioneer Junior College

Best Use of GIS

Temasek Junior College

Most Challenging Project

National Junior College

Best Designed Exhibition Booth

Millennia Institute (Team 6)



Participating Schools

Topic

Anderson Junior College

“The Price Is Rights” (for home buyers)

Anderson Junior College

Basketball and Beverages

Anglo-Chinese Junior College

Project Punggol

Anglo-Chinese Junior College

Geylang – The Rising Underdog

Dunman High School

The Effect of Relocation of School on Student Population in Dunman High School

Hwa Chong Institution

Elderly Loneliness

Hwa Chong Institution

Pick-Me-Up: Addressing Taxi Scarcity Issue in Singapore

Jurong Junior College

Land and Cash – East meets West

Jurong Junior College

The Golden Years

Meridian Junior College

Education: Defines

Meridian Junior College

Meridian’s Makan Mapping

Millennia Institute Team 1

Towards A Tar Utopia

Millennia Institute Team 2

Beautifying Our Rivers

National Junior College

Optimisation of Land Use for Retail in Punggol Through GIS

NUS High School

ChildCARE or ChildSCARE?

Pioneer Junior College

Hotspots for Transmission of Food-borne Diseases in Choa Chu Kang Community

Raffles Junior College

A Location Selection Model for Low-Cost Business

St. Andrew’s Junior College

Project Vigilant

St. Andrew’s Junior College

Cycling Towards A Cleaner Environment

Temasek Junior College

Environmental Appraisal of the CBD

Victoria Junior College

To Help Environmentally-conscious Tourists Identify Hotels to Stay During the Youth Olympic Games (YOG) 2010 in Singapore

Yishun Junior College

Interactive Flora and Fauna

Yishun Junior College

Anticipating the Demographic Shift



Top Back to Top